Sukces Szkolnego Koła Wolontariatu

Szczegóły

Sukces Szkolnego Koła Wolontariatu

 

    Uczniowie naszej szkoły zaangażowali się w projekt “Podaj dobro dalej”, czyli ogólnopolski konkurs organizowany przez Fundację im. Heleny Kmieć oraz Szkołę Podstawową nr 4 z Zambrowa. Akcję „Podaj dobro dalej” objęły swoim patronatem takie osobistości jak: Minister ds. pomocy humanitarnej i uchodźców p. Beata Kempa, Małopolski Kurator Oświaty
p. Barbara Nowak, Podlaski Kurator Oświaty p. Beata Pietruszka, Burmistrz Miasta Zambrów p. Kazimierz Dąbrowski, Radio Nadzieja, portal Wsieci.pl, Wolontariat Misyjny Salwator, Towarzystwo Boskiego Zbawiciela Salwatorianie, a także zespół Sound’n’Grace i Grzegorz Lato udostępniając swoją piosenkę pt. „100”.

      Reprezentacja pięciu osób - Weronika Chrzęstek, Paulina Flakus, Alicja Adamczyk, Emilia Łukiewska oraz Natalia Karasiewicz zorganizowały i przeprowadziły na terenie szkoły dwa przedsięwzięcia,
w które zaangażowała się cała społeczność szkolna. Dziewczyny pod okiem opiekunki Koła, Karoliny Goniwiechy, wymyśliły logo akcji, hasło, zaprojektowały plakaty oraz przeprowadziły zbiórkę gier planszowych, puzzli i przyborów plastycznych dla dzieci przebywających w Ośrodku edukacyjno-rehabilitacyjnym w Rusinowicach. Dziewczyny czuwały nad zbiórką, a następnie brały czynny udział w drugim przedsięwzięciu. Był nim występ naszych uczniów dla niepełnosprawnych dzieci i młodzieży
w Rusinowicach, którym zaprezentowano przedstawienie zatytułowane “Szkolne perypetie” . W trakcie naszych przedsięwzięć towarzyszyli nam uczniowie z klas trzecich gimnazjum, którzy wszystko nagrywali,
a następnie zmontowali  film, który był naszą pracą konkursową. Otrzymaliśmy informację, że jest ona w pierwszej dziesiątce najlepszych prac z całej Polski. W treści wiadomości było także zaproszenie na Galę laureatów, która miała odbyć się  14 czerwca w Zambrowie.

         Dzięki uzyskaniu dofinansowania od Wójta Gminy Koszęcin, Dyrekcji, Rady Rodziców szkoły oraz anonimowych sponsorów wyruszyliśmy w drogę do Zambrowa. Z niecierpliwością oczekiwaliśmy godziny 14.00, wtedy zaczęła się Gala. Po przywitaniu wszystkich gości i przypomnieniu sylwetki Heleny Kmieć, ogłoszono zwycięzców pierwszej edycji konkursu ogólnopolskiego “Podaj dobro dalej”. Nagrody zostały wręczone przez Sekretarza Departamentu Ministra ds. pomocy humanitarnej i uchodźców p. Cezariusza Dobrowolskiego, dyrektora Wolontariatu Misyjnego Salwator ks. Mirosława Stanek oraz Burmistrza Miasta Zambrów p. Kazimierza Dąbrowskiego. Nasz projekt został doceniony przez jury, które podkreśliło, że poruszył ich nasz film. Zajęliśmy drugie miejsce!!!! Oprócz nagród rzeczowych otrzymaliśmy zaproszenie do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, aby omówić z Beatą Kempą nasz projekt.

     Na miejscu organizatorzy zapewnili nam obiad i nocleg ze śniadaniem. Po Gali odbyło się tzw “after party”, gdzie uczniowie udali się na seans filmowy, a opiekunowie dzielili się wrażeniami z pracy przy projekcie. Po zakończonym seansie, wszystkie obecne grupy projektowe spotkały się nad malowniczym zalewem w Zambrowie, gdzie uczestniczyliśmy w zabawach integracyjnych.

    Następnego dnia, po śniadaniu, udaliśmy się do pobliskiego Ciechanowca, gdzie zwiedziliśmy Muzeum Rolnictwa. Jakież było nasze zaskoczenie, gdy okazało się, że nasz przewodnik zna Koszęcin i był
w nim w ubiegłym roku. Muzeum jest położone w malowniczym parku,  który znajduje się skansen, gdzie mogliśmy zobaczyć wiele ciekawych eksponatów - począwszy od starych maszyn rolniczych, oryginalnych chat, poprzez kościół, młyn czy jedną z największych wystaw pisanek. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do naszych domów, aby każdego dnia podawać dobro dalej i pokazywać, że misja Heleny trwa.

Z tego miejsca chcielibyśmy serdecznie podziękować każdemu, kto bezpośrednio lub pośrednio zaangażował się w projekt, a szczególne podziękowania kierujemy do Ośrodka Edukacyjno-Rehabilitacyjnego dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej pw. Św. Rafała Archanioła Rusinowicach, gdzie mogliśmy to dobro podać dalej.

LINK

 

   
Projekty "My Future Is Up to Me" i "Me - a small living part of the incredible world"
Program Comenius "Uczenie się przez całe życie" 
przykładem dobrej praktyki

 
 
 
 
   
© ALLROUNDER